ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Սլովակիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 24-ին Սլովակիա կատարած այցի շրջանակում հանդիպել է Սլովակիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Դուշան Տիտելի հետ:
Կողմերն անդրադարձել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին: Հայ-սլովակյան միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման հարցում առանձնակի դեր է վերապահվել պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեությանը: Կարեւորվել է միջազգային հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների արդյունավետ համագործակցությունը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը երախտիքի խոսք է հայտնել Դուշան Տիտելին Հայոց ցեղասպանության հարցում անձնական անվերապահ դիրքորոշման ու Սլովակիայի խորհրդարանում «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանությունների» խորագրով ցուցահանդեսի կազմակերպմանն աջակցելու համար: Նա բարձր է գնահատել Սլովակիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը եւ դատապարտումը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին՝ Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է. «Մենք՝ խորհրդարանականներս, պետք է մերժենք բռնության ու այլատյացության ցանկացած դրսեւորում: Այսօր էլ Թուրքիան ու Ադրբեջանն իրականացնում են հայատյացության քարոզ, որը դատապարտելի է: Միջազգային հանրությունը պետք է ճանաչի Արցախի ժողովրդի անքակտելի ինքնորոշման իրավունքը: Արցախն անկախության նույնքան իրավունք ունի, որքան Սլովակիան, Հայաստանն ու Ադրբեջանը»:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Սլովակիա-Հայաստան բարեկամական կապերի ամրապնդման համար ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալ է հանձնել Դուշան Տիտելին, իսկ ԱԺ նախագահի հուշամեդալ` հայ բարերար Բագրատ Հակոբյանին` Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:

On May 24, the RA NA Deputy Speaker, the Head of Armenia-Slovakia Friendship Group Eduard Sharmazanov met with the Head of Slovakia-Armenia Friendship Group Dušan Tittel within the framework of the visit to Slovakia.
The sides touched upon the perspectives of the development of bilateral relations, In the development of the Armenian-Slovak inter-parliamentary cooperation the activities of the Parliamentary Friendship Groups are reserved special role. The effective cooperation of the parliamentary delegations of the two countries on the international platforms is highlighted.
The RA NA Deputy Speaker expressed his gratitude to Dušan Tittel for supporting the organization of the exhibition with the heading Parliamentarians against Genocides in the Parliament of Slovakia. He highly assessed the recognition and condemnation of the Armneian Genocide by the Parliament of Slovakia.
Regarding the regional developments Eduard Sharmazanov underlined: “We, the parliamentarians, should reject any manifestation of violence and xenophobia. Today, Turkey and Azerbaijan implement Armenophobia campaign which is condemnable. The international community should recognize the right of the Artsakh people’s inseparable self-determination. Artsakh has the right of independence as Slovakia, Armenia and Azerbaijan.”
The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov handed the RA NA Medal of Honour to Dušan Tittel for strengthening of Slovakia-Armenia friendship relations, and the NA Speaker’s Memorial Medal to the Armenian Philanthropist Bagrat Hakobyan for his significant contribution to the international recognition of the Armenian Genocide.